Hipermetropi

Halk arasında "yakını iyi görememe" olarak bilinir. Uyum yapamayan bir gözde uzaktaki cisimlerden gelen paralel ışınların retinanın üzerinde değil arkasında odaklaştığı durumdur. Hipermetrop bir göz uyum yaparak yani göz merceğini tutan göz kaslarını kasarak merceği bombeleştirebilir. Böylece kırıcılığını arttırarak net görmeyi sağlayabilir. Yakındaki bir cismi net görebilmek için daha fazla uyum yapmak gerekir . Genç yaşlarda bu uyum mekanizmasıyla hem uzak hem de yakın için net görme sağlanabilir. Fakat yaş ilerledikçe uyum yeteneği azaldığından hem yakın hem de uzak görme bozulur.

Hipermetropide ise en önemli şikayet yine yukarıda belirttiğimiz gibi yakını görememedir. Bebekler ve küçük çocuklar genellikle hafif hipermetropturlar ama göz merceklerinin mükemmel elastikiyeti sayesinde bunu tolere ederler. Yaş ilerledikçe göz büyüdükçe hipermetropi azalır. Hipermetropinin belirtileri baş ağrısı, okurken ya da televizyon seyrederken gözlerde yorgunluk, ışığa hassasiyet, yakın görmede bulanıklık, yüksek hipermetropi varsa uzağı da iyi görememedir. Baş ağrısı ve yorgunluğun nedeni göz kaslarının devamlı uyum yaparak zorlanmasıdır.

Hipermetropiyi düzeltmek için ince kenarlı, ortası bombeli, yakınsak mercekler kullanılır. Dioptrik değerin önüne (+) işaret konularak gösterilir.

img
Hipermetrop Göz Görme Fonksiyonu