FOTOKROMİK CAMLAR

Fotokromik cam ışığa karşı özelliği değişen cam türüdür. Harmandan renkli camlarda ışık geçirgenlik özelliği sabitken fotokromik camlar ultraviyole veya kısa dalga boylu görünür ışığa maruz kaldığında, ışık geçirgenliğinde otomatik olarak azalma olmaktadır. Fotokromik işlemi gümüş halojen kristallerin transformasyonuna imkan tanıma esasına dayanmaktadır.

POLARİZE CAMLAR

Genellikle ince film şeklinde iki cam tabakası arasına veya renkli plastik cama yapıştırmak ve sıkıştırmak suretiyle elde edilen güneş camlarıdır.Dioptirili (numaralı) olanları da mevcuttur. Binicilik, Bisiklet sürme , balık tutma gibi bütün güneş cam kullanımı gerektiren sporlarla kullanılabilir. % 100 UV- Koruma sağlar.

RENKLENDİRİLMİŞ CAMLAR

Binlerce renk çeşidi olabilir. Deneme yöntemiyle kullanıcı kendine özel renk çıkarabilir. Renklendirme sadece güneş gözlüklerinde olmaz , genel olarak bütün camlara uygulanabilir.Bina içerisindeyken hafif renklenme florasan ışınlarının parlaklık etkisini azaltır.Güneş gözlüklerinde koyu renklendirme UV koruma ile birlikte kullanılır.Organik gözlük camlara, sıcak renklendirme tekniği ile hafif renk verilebilir. Solüsyonun içerisinde ne kadar tutulursa o kadar koyu renklendirme elde edilir.Mineral gözlük camlarında ise ; üretimden direkt renkli cam çıkartılabilir veya özel bir vakum kabında renklendirme yapılabilir.